^
^
Najnowsze filmy i artykuły | “Prawosławie” zdemaskowane | Dlaczego Piekło musi być wieczne? | Antychryst rozpoznany! | Co fałszywi chrześcijanie mylą w liście do Efezjan | Dlaczego tak wielu nie może uwierzyć | “Magicy” potwierdzają o istnieniu świata duchowego | Niesamowite dowody na istnienie Boga | Wiadomości |
Posoborowy Kościół „katolicki” zdemaskowany | Kroki do nawrócenia | Poza Kościołem nie ma zbawienia | Forum dyskusyjne | Różaniec święty | Ojciec Pio | Tradycyjne katolickie zagadnienia i grupy | Wspomóż ocalić dusze: darowizna |
Atanazjańskie Wyznanie Wiary
Atanazjańskie Wyznanie Wiary (Credo Atanazego) jest jednym z najważniejszych wyznań Wiary katolickiej. Zawiera ono piękne podsumowanie katolickiej wiary w Trójcę Świętą i Wcielenie, które są dwoma podstawowymi dogmatami chrześcijaństwa. Przed zmianami w liturgii z 1971 roku, Atanazjańskie Wyznanie Wiary, składające się z 40 rytmicznie wypowiadanych stwierdzeń, było używane w Oficjum Niedzieli przez ponad tysiąc lat. Atanazjańskie Wyznanie Wiary określa konieczność Wiary katolickiej dla zbawienia. Kończy się słowami: „To jest wiara katolicka, której jeżeli kto wiernie i mocno nie wyznaje, zbawiony być nie może”. Atanazjańskie Wyznanie Wiary zostało ułożone przez wielkiego św. Atanazego, jak potwierdza to Sobór Florencki.
Powyższa definicja Atanazjańskiego Wyznania Wiary na Ekumenicznym Soborze we Florencji oznacza, że to credo kwalifikuje się jako wypowiedź z tronu Piotrowego (orzeczenie ex cathedra). Konsekwencją zaprzeczanie temu, co jest wyznawane w Atanazjańskim Wyznaniu Wiary jest zaprzestanie bycia katolikiem. Credo oświadcza, że każdy, kto chce być zbawiony, musi zachować Wiarę katolicką i wierzyć w Trójcę Świętą i Wcielenie. Zwróć uwagę na wyrażenie 'ktokolwiek chce być zbawiony' (quicunque vult salvus esse).
To zdanie jest bez wątpienia produktem i natchnieniem Ducha Świętego. Mówi nam, że każdy, kto „chce” być zbawiony, musi wierzyć w tajemnice Trójcy Świętej i Wcielenie. Nie obejmuje to niemowląt oraz osób poniżej wieku rozumowania, ponieważ nie mogą sobie tego życzyć! Niemowlęta zaliczane są do katolickich wiernych, ponieważ otrzymują one szatę Wiary katolickiej w Sakramencie Chrztu. Jednak będąc poniżej wieku rozumowania, nie mogą dokonać żadnego aktu wiary w katolickie tajemnice Trójcy Świętej i Wcielenia, aktu absolutnie koniecznego do zbawienia dla wszystkich w wieku rozumowania (dla wszystkich, którzy chcą być zbawieni). Czyż nie jest to niezwykłe to, jak Bóg sformułował to nieomylne wyznanie wiary na temat konieczności wiary w tajemnice Trójcy Świętej i Wcielenia, w sposób, który nie obejmowałby niemowlęta? Wyznanie wiary naucza zatem, że każdy w wieku rozumowania musi mieć wiedzę oraz wiarę w tajemnice Trójcy Świętej i Wcielenia, aby zostać zbawionym - bez wyjątków. Credo to wyklucza zatem teorię nieprzezwyciężalnej niewiedzy (że człowiek w wieku rozumowania może zostać zbawiony bez znajomości Chrystusa lub prawdziwej Wiary), a ponadto sprawia, że ci, którzy głoszą tę teorię, nie mogą uczciwie (szczerze) wyznać to credo.
Fakt, że nikt, kto chce być zbawiony, nie może zostać zbawiony bez wiedzy i wiary w tajemnice Trójcy Świętej i Wcielenia, jest powodem, dla którego Święte Oficjum, za panowania papieża Klemensa XI, odpowiedziało, że misjonarz musi przed chrztem wyjaśnić te absolutnie konieczne tajemnice dorosłemu, który znajduje się w momencie śmierci.
Dogmat, że wiara w Trójcę Świętą i Wcielenie jest absolutnie niezbędna do zbawienia dla wszystkich osób w wieku rozumowania, jest również nauką św. Tomasza z Akwinu, papieża Benedykta XIV i papieża św. Piusa X.
Po wejściu w wiek rozumowania osób, które nie znają tych absolutnie koniecznych do wierzenia tajemnic, które stanowią „konieczność środków” - nie można zaliczać do wybranych, jak potwierdza papież św. Pius X.
Niechaj więc ci, którzy błędnie mniemają, że zbawienie jest możliwe dla tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i Trójcę Świętą (co jest „Wiarą katolicką” zdefiniowaną w kategoriach jej najprostszych tajemnic), nawrócą się i dostosują się do katolickiego dogmatu, który mówi, że: Nie ma żadnego innego imienia pod całym niebem, w którym moglibyśmy być zbawieni, poza Panem Jezusem (Dzieje Apostolskie 4:12). Niech zaprzestaną przeczyć Atanazjańskiemu Wyznaniu Wiary i niech wyznają, że znajomość tych tajemnic jest absolutnie konieczna dla wszystkich, którzy pragną być zbawieni. Znaczenie tego wyznania wiary musi być przez nich stanowczo przestrzegane, aby sami mogli posiadać Wiarę katolicką i szczerze wyznawać to credo, tak jak to czynili nasi katoliccy praojcowie.
Te podstawowe tajemnice Wiary katolickiej są upowszechniane i nauczane za pośrednictwem Apostolskiego Symbolu wiary (który jest podany w Załączniku). To credo zawiera główne prawdy o Bogu Ojcu, Bogu Synu (Panu naszym Jezusie Chrystusie, Jego poczęciu, ukrzyżowaniu, wniebowstąpieniu, itd.) i Bogu Duchu Świętym. Zawiera również te najważniejsze prawdy świętego Kościoła katolickiego, świętych obcowanie, odpuszczenie grzechów i zmartwychwstanie ciała.
Nie ma zbawienia dla członków islamu, judaizmu lub innych heretyckich i schizmatyckich sekt
Jak dotąd widzieliśmy, że jest to nieomylnie określony dogmat, że wszyscy, którzy umierają jako niekatolicy, w tym wszyscy żydzi, poganie, heretycy, schizmatycy, itd., nie mogą zostać zbawieni. Muszą się nawrócić, aby otrzymać zbawienie. Teraz musimy przyjrzeć się krótko temu, co konkretnie Kościół mówi o niektórych czołowych niekatolickich religiach, takich jak judaizm, islam oraz protestanckich i wschodnich schizmatyckich sektach. To po raz kolejny zobrazuje, że ci, którzy utrzymują, że członkowie niekatolickich religii, mogą być zbawieni, nie tylko występują przeciwko uroczystym deklaracjom, które już zostały zacytowane, ale również przeciw konkretnym naukom cytowanym poniżej.
Przypisy:
[1] Decrees of the Ecumenical Councils, Vol. 1, str. 550-553; Denzinger 39-40.
[2] Denzinger 1349a.
[3] Denzinger 1349b.
[4] St. Thomas Aquinas, Summa Theologica, Pt. II-II, Q. 2., A. 7.
[5] St. Thomas Aquinas, Summa Theologica, Pt. II-II, Q. 2., A. 8.
[6] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), str. 45.
[7] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), str. 46.
[8] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), str. 30.