^
^
Najnowsze filmy i artykuły | “Prawosławie” zdemaskowane | Dlaczego Piekło musi być wieczne? | Antychryst rozpoznany! | Co fałszywi chrześcijanie mylą w liście do Efezjan | Dlaczego tak wielu nie może uwierzyć | “Magicy” potwierdzają o istnieniu świata duchowego | Niesamowite dowody na istnienie Boga | Wiadomości |
Posoborowy Kościół „katolicki” zdemaskowany | Kroki do nawrócenia | Poza Kościołem nie ma zbawienia | Forum dyskusyjne | Różaniec święty | Ojciec Pio | Tradycyjne katolickie zagadnienia i grupy | Wspomóż ocalić dusze: darowizna |
Jeden Kościół wiernych
Pierwsza dogmatyczna definicja z Katedry Piotra na temat Poza Kościołem Nie Ma Zbawienia (od Papieża Innocentego III) uczyła, że Kościół katolicki jest jedynym Kościołem „wiernych”, poza którym nikt nie jest zbawiony. Ale kim są „wierni”? Czy ten, kto nie został ochrzczony, może być uważany za „wiernego”? Jeśli spojrzymy na katolicką Tradycję, odpowiedź brzmi „nie”.
Jak wielu z was wie, Msza katolicka podzielona jest na dwie części: Mszę katechumenów (tych przygotowujących się do chrztu) i Mszę wiernych (tych ochrzczonych).
We wczesnym Kościele nieochrzczeni katechumeni (tj. ci, którzy nie otrzymali Sakramentu Chrztu) musieli odejść po Mszy katechumenów, gdy wierni wyznawali Credo. Nieochrzczeni nie mogli pozostać na Mszy wiernych, ponieważ tylko przez przyjęcie Sakramentu Chrztu można stać się jednym z wiernych. To jest nauczanie Tradycji.
Tutaj widzimy Synod Laodycei z IV wieku, potwierdzający tradycję, że nieochrzczeni katechumeni mają opuścić Liturgię przed rozpoczęciem Mszy wiernych. I to rozróżnienie między Mszą katechumenów a Mszą wiernych było podstawą starodawnych obrzędów Kościoła katolickiego. Dlatego ks. Kazimierz Kucharek w swym wielkim dziele Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, mówi, że liturgia katechumenów jest „obecna we wszystkich Obrzędach …”.[3] Innymi słowy, wszystkie starodawne katolickie obrzędy świadczyły o fakcie, że nikt nieochrzczony nie mógł być uważany za część wiernych, ponieważ wszystkie one odprawiały nieochrzczonych katechumenów przed rozpoczęciem Mszy wiernych!
Stąd ks. Kazimierz Kucharek dalej pisze:
Katolicka Encyklopedia potwierdza to samo nauczanie Tradycji.
W III wieku, ojciec wczesnego Kościoła, Tertulian, skrytykował zwyczaj niektórych heretyków, którzy lekceważyli tę zasadniczą różnicę między nieochrzczonymi a wiernymi.
Na koniec przytoczę modlitwę ze starodawnej Bizantyjsko-Słowiańskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma. Modlitwę odmawiano po odprawieniu katechumenów, zanim rozpoczęła się Msza wiernych.
Widzimy tutaj, że starodawna liturgia obrządku wschodniego św. Jana Chryzostoma dokonuje silnego rozróżnienia między nieochrzczonymi (katechumenami) a wiernymi. To potwierdza, że, ponieważ katechumeni nie zostali przyjęci do Kościoła wiernych (nie zostali ochrzczeni), nie mają oni odpuszczenia za grzechy, ani nie są zjednoczeni z Kościołem katolickim. Nieochrzczeni nie należą do jednego Kościoła wiernych. Jest to część starodawnej Wiary katolickiej. Oczywistym jest, że fakt ten nie jest dowodem starodawnej Wiary katolickiej po prostu dlatego, ponieważ o tym mówił ojciec wczesnego Kościoła - ponieważ oświadczenie danego ojca wczesnego Kościoła nie dowodzi tego w sposób definitywny; ale jest to udowodnione, ponieważ świadectwa wspomnianych świętych są w doskonałej harmonii z jasnym nauczaniem katolickiego kultu liturgicznego, który oddziela Mszę katechumenów od Mszy wiernych. Dlatego, nauczaniem i zasadą katolickiego kultu jest, że żadnej nieochrzczonej osoby nie należy uważać za część wiernych. I dlatego, od samego początku, wszystkim, którzy zmarli bez Sakramentu Chrztu odmawiano chrześcijańskiego pochówku w całym Kościele powszechnym.
A ponieważ była to powszechna zasada kultu w Kościele katolickim, była ona wyrazem powszechnej Wiary i Tradycji Kościoła katolickiego.
Dlatego byłoby sprzeczne z Tradycją twierdzenie, że osoba, która nie przyjęła Sakramentu Chrztu, jest częścią wiernych.
To nauczanie Tradycji jest powodem, dla którego w Tradycyjnym Obrządku Chrztu nieochrzczony katechumen jest pytany, czego pragnie od świętego Kościoła, a on odpowiada „Wiary”. Nieochrzczony katechumen nie ma „Wiary”, dlatego błaga o nią Kościół w „Sakramencie Wiary” (w Sakramencie Chrztu), który sam czyni go jednym z „wiernych”. Właśnie dlatego Sakrament Chrztu znany jest od czasów apostolskich jako „Sakrament Wiary”.
Mając na uwadze te fakty (że katechumen „prosi” o wiarę, ponieważ nie jest częścią wiernych), przypomnij sobie definicję papieża Innocentego III na Soborze Laterańskim IV: „Jeden jest powszechny Kościół wiernych, poza którym nikt w ogóle nie może być zbawiony …”. Oryginalna łacina brzmi: „Una vero est fidelium universalis ecclesia, extra quam nullus omnino salvatur …”. Łacińskie słowa nullus omnino oznaczają „absolutnie nikt”. Absolutnie nikt poza jednym Kościołem wiernych nie może zostać zbawiony. Ponieważ jeden Kościół „wiernych” obejmuje tylko tych, którzy przyjęli Sakrament Chrztu – jak pokazuje tradycja apostolska, tradycja liturgiczna oraz dogmat Kościoła – oznacza to, że absolutnie nikt nie jest zbawiony bez Sakramentu Chrztu.
Przypisy:
[1] Denzinger 430.
[2] Fr. Casimir Kucharek, The Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, Combermere, Ontario, Canada: Alleluia Press, 1971, p. 475.
[3] Fr. Casimir Kucharek, The Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, p. 326.
[4] Fr. Casimir Kucharek, The Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, p. 100.
[5] The Catholic Encyclopedia, “Faithful,” Volume 5, Robert Appleton Company, 1909, p. 769.
[6] The Catholic Encyclopedia, “Catechumen,” Volume 3, 1908, p. 430.
[7] Fr. Casimir Kucharek, The Byzantine-Slav Liturgy of St. John Chrysostom, p. 458.
[8] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 273.
[9] The Sunday Sermons of the Great Fathers, Regnery, Co: Chicago, IL, 1963, Vol. 4, p. 5.
[10] Catechism of the Council of Trent, Tan Books: Rockford, IL, 1982, p. 184.
[11] Catechism of the Council of Trent, p. 159.
[12] Denzinger 570a.
[13] Denzinger 799-800.