^
^
Najnowsze filmy i artykuły | “Prawosławie” zdemaskowane | Dlaczego Piekło musi być wieczne? | Antychryst rozpoznany! | Co fałszywi chrześcijanie mylą w liście do Efezjan | Dlaczego tak wielu nie może uwierzyć | “Magicy” potwierdzają o istnieniu świata duchowego | Niesamowite dowody na istnienie Boga | Wiadomości |
Posoborowy Kościół „katolicki” zdemaskowany | Kroki do nawrócenia | Poza Kościołem nie ma zbawienia | Forum dyskusyjne | Różaniec święty | Ojciec Pio | Tradycyjne katolickie zagadnienia i grupy | Wspomóż ocalić dusze: darowizna |
Klucze św. Piotra i jego nieustająca Wiara
Jest to fakt historyczny Pisma Świętego i Tradycji, że Pan nasz Jezus Chrystus założył swój Kościół powszechny (Kościół katolicki) na św. Piotrze.
Nasz Pan uczynił św. Piotra pierwszym papieżem, powierzył mu wszystkich Swoich wiernych i dał mu najwyższą władzę w powszechnym Kościele Chrystusowym.
A wraz z najwyższą władzą, jaką Pan nasz Jezus Chrystus powierzył św. Piotrowi (i jego następcom, papieżom), przychodzi tak zwana Papieska Nieomylność. Papieska Nieomylność jest nierozerwalnie związane z Papieską Supremacją (tj. Zwierzchnictwem) - nie byłoby sensu, aby Chrystus uczynił św. Piotra głową Swojego Kościoła (jak to wyraźnie Chrystus uczynił), gdyby św. Piotr lub jego następcy, papieże, mogliby popełnić błąd ucząc w rzeczach Wiary w trakcie sprawowania tej najwyższej władzy. Najwyższa władza musi być niezawodna w wiążących sprawach Wiary i moralności, w przeciwnym razie nie będzie to prawdziwa władza od Chrystusa.
Papieska Nieomylność nie oznacza, że papież nie może w ogóle popełnić błędu i nie oznacza to, że papież nie może stracić swojej duszy i zostać potępionym w Piekle za grzech ciężki. Oznacza ona, że następcy św. Piotra (papieże Kościoła katolickiego) nie mogą zbłądzić gdy autorytatywnie nauczają w rzeczach Wiary lub moralności, które mają być utrzymywane przez cały Kościół Chrystusowy. Obietnicę nieustającej (niezawodnej) wiary dla św. Piotra i jego następców, o czym mówił Chrystus, znajdujemy w Ewangelii Łukasza 22.
Szatan chciał przesiać wszystkich Apostołów jak pszenicę, ale Jezus modlił się za Szymonem Piotrem, aby jego wiara nie ustała (nie zawiodła). Jezus mówi, że św. Piotr i jego następcy (papieże Kościoła katolickiego) mają nieustającą wiarę gdy autorytatywnie nauczają w rzeczach wiary lub moralności, które mają być przestrzegane przez cały Kościół Chrystusowy.
I ta prawda była utrzymywana w Kościele katolickim od najdawniejszych czasów.
Obietnica Chrystusa złożona św. Piotrowi, że jego wiara nie może ustać (tj., jest ona niezawodna, bezbłędna), implikuje tym, że wiara Piotra - o urząd jaki Jezus ustanawia w Piotrze - jest nieomylna. To, co jest nieustające w sprawach wiary, musi być nieomylne. Papieska Nieomylność jest zatem bezpośrednio związana z obietnicą Chrystusa złożoną św. Piotrowi (i jego następcom) w Ewangelii Łukasza 22 dotyczącej nieustającej Wiary Piotra. Papieska Nieomylność znajduje się również w obietnicy Chrystusa złożonej Piotrowi w Ewangelii Mateusza 16. Jezus oświadcza, że wszystko, co zwiąże Piotr (tj., cokolwiek on ogłosi, musi być utrzymywane przez Kościół powszechny) jest również związane w Niebie. Ponieważ Niebo nie może wiązać błędu, wówczas rzeczy, które św. Piotr i jego następcy wiążą z Kościołem powszechnym, muszą zawsze być prawdziwe. To jest nieomylność. Mimo że wierzono w tę prawdę od początku Kościoła, została ona w szczególności określona jako dogmat na Soborze Watykańskim I w 1870 roku.
Ale skąd wiadomo, kiedy papież sprawuje swoją nieustającą Wiarę, aby nieomylnie nauczać z Katedry św. Piotra? Odpowiedź jest taka, że wiemy to z języka używanego przez papieża lub sposobu, w jaki naucza papież. Sobór Watykański I określił dwa wymagania, które muszą być spełnione: 1) gdy papież spełnia swój obowiązek jako pasterz i nauczyciel wszystkich chrześcijan zgodnie ze swoim najwyższym apostolskim autorytetem (władzą); 2), gdy wyjaśnia on doktrynę o wierze lub moralności, jaka ma być utrzymywana przez cały Kościół Chrystusowy. Papież może spełnić oba te wymagania w jednym tylko wierszu, przez potępienie fałszywej opinii (tak jak wiele dogmatycznych soborów) lub mówiąc „Naszym apostolskim autorytet ogłaszamy …” lub mówiąc „Wierzymy, wyznajemy i nauczamy” lub używając słów o podobnej wadze i znaczeniu, które wskazują, że papież naucza cały Kościół o wierze w sposób definitywny i wiążący.
Tak więc, gdy papież naucza z Katedry Piotra w sposób określony powyżej, nie może się mylić. Gdyby mógł się mylić, Kościół Chrystusowy mógłby zostać oficjalnie poprowadzony do błędu, a obietnica Chrystusa złożona św. Piotra i Swojemu Kościołowi zawiodłaby (co jest niemożliwe). To, co jest nauczane z Katedry Piotra przez papieży Kościoła katolickiego, to nauczanie Samego Jezusa Chrystusa. Odrzucenie tego, czego uczą papieże z Katedry Piotra, jest po prostu wzgardzeniem Samym Jezusem Chrystusem.
KATEDRA PIOTRA MÓWI PRAWDĘ, KTÓRĄ PRZEKAZAŁ SAM CHRYSTUS
Prawdy wiary, ogłoszone przez papieży przemawiających nieomylnie z Katedry Piotra, nazywane są dogmatami. Dogmaty składają się na tak zwany depozyt Wiary. A depozyt wiary zakończył się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła.
Oznacza to, że gdy papież definiuje dogmat z Katedry Piotra, nie czyni on dogmatu prawdziwym, ale ogłasza to, co już jest prawdą, co już zostało objawione przez Chrystusa i przekazane Apostołom. Dogmaty są zatem oczywiście niezmienne. Jednym z tych dogmatów w depozycie wiary jest to, że Poza Kościołem Katolickim Nie Ma Zbawienia. Ponieważ jest to nauka Jezusa Chrystusa, nie wolno spierać się z tym dogmatem lub go kwestionować; trzeba po prostu go zaakceptować. Nie ma znaczenia, czy nie lubimy dogmatu, czy nie rozumiemy dogmatu, czy nie widzimy sprawiedliwości w dogmacie. Jeśli nie przyjmuje się go jako nieomylnie prawdziwego, wówczas po prostu nie przyjmuje się Jezusa Chrystusa, ponieważ dogmat przychodzi do nas od Jezusa Chrystusa.
Ci, którzy nie chcą wierzyć w dogmat Poza Kościołem Nie Ma Zbawienia, dopóki nie zrozumieją, w jaki sposób istnieje w nim sprawiedliwość, po prostu wstrzymują się od wiary w objawienie Chrystusa. Ci, którzy mają prawdziwą Wiarę w Chrystusa (i Jego Kościół), najpierw przyjmują Jego nauczanie, a następnie pojmują prawdę w tym (tj., dlaczego jest to prawda). Katolik nie wstrzymuje się od wiary w objawienie Chrystusa do czasu gdy go zrozumie. Taka jest mentalność niewiernego heretyka, który ma niepohamowaną pychę. Św. Anzelm podsumowuje prawdziwy katolicki pogląd w tej sprawie.
Przypisy:
[1] Denzinger 1837.
[2] Denzinger 1836.
[3] Denzinger 163.
[4] Denzinger 1839.
[5] The Papal Encyclicals, by Claudia Carlen, Raleigh: The Pierian Press, 1990,Vol. 2 (1878-1903), p. 394.
[6] Denzinger 2021.
[7] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 394.
[8] Fr. Christopher Rengers, The 33 Doctors of the Church, Rockford: IL, Tan Books, 2000, p. 273.