^
^
Najnowsze filmy i artykuły | “Prawosławie” zdemaskowane | Dlaczego Piekło musi być wieczne? | Antychryst rozpoznany! | Co fałszywi chrześcijanie mylą w liście do Efezjan | Dlaczego tak wielu nie może uwierzyć | “Magicy” potwierdzają o istnieniu świata duchowego | Niesamowite dowody na istnienie Boga | Wiadomości |
Posoborowy Kościół „katolicki” zdemaskowany | Kroki do nawrócenia | Poza Kościołem nie ma zbawienia | Forum dyskusyjne | Różaniec święty | Ojciec Pio | Tradycyjne katolickie zagadnienia i grupy | Wspomóż ocalić dusze: darowizna |
Obiekcja 5: Kościół nie może istnieć bez papieża, a przynajmniej nie może istnieć przez 40 lat bez papieża, jak mówią sedewakantyści …
Odpowiedź: Kościół istniał przez lata bez papieża, i dzieje się tak za każdym razem, kiedy papież umiera. Kościół doświadczył papieskiego interregnum (tj. okresu bez papieża) ponad 200 razy w swojej historii. Najdłuższe papieskie interregnum (przed apostazją Soboru Watykańskiego II) miało miejsce pomiędzy papieżem św. Marcelinem (296-304) a papieżem św. Marcelim (308-309). Trwało ono ponad trzy i pół roku.[2] Co więcej, teolodzy uczą, że Kościół może istnieć nawet przez dziesięciolecia bez papieża.
EDMUND JAMES O'REILLY MIAŻDŻY GŁÓWNY ARGUMENT NIESEDEWAKANTYSTÓW W KWESTII DŁUGOŚCI PAPIESKIEGO INTERREGNUM (OKRES BEZ PAPIEŻA), UCZĄC, ŻE KOŚCIÓŁ MOŻE ISTNIEĆ PRZEZ DZIESIĘCIOLECIA BEZ PAPIEŻA
Ks. Edmund James O'Reilly był wybitnym teologiem, który żył w czasie Soboru Watykańskiego I. Pisząc po Soborze Watykańskim I i jego definicjach o wieczności papieskiego urzędu, uczył, że Bóg mógłby pozostawić Kościół bez papieża na ponad 39 lat - na przykład podczas całej rozpiętości Wielkiej Schizmy Zachodniej (1378-1417). Oto cytat z dyskusji ks. O'Reilly na temat Wielkiej Schizmy Zachodniej:
Ks. O'Reilly mówi, że interregnum (okres bez papieża), obejmujące cały okres Wielkiej Schizmy Zachodniej, nie jest w żaden sposób niezgodne z obietnicami Chrystusa dotyczącymi Jego Kościele. Okres, o którym mówi ks. O'Reilly, rozpoczyna się w 1378 roku wraz ze śmiercią papieża Grzegorza XI i zasadniczo kończy się w 1417 roku kiedy zostaje wybrany papież Marcin V. To byłoby 39 lat interregnum (okresu bez papieża). A ks. O'Reilly był jednym z najwybitniejszych teologów XIX wieku.
Jest oczywiste, że ks. O'Reilly jest po stronie tych, którzy, odrzucając antypapieży Soboru Watykańskiego II, utrzymują możliwość długoterminowego wakatu na Stolicy Apostolskiej. W rzeczywistości, na stronie 287 swojej książki, ks. O'Reilly daje to prorocze ostrzeżenie:
Jest to doskonały argument. Ks. O'Reilly wyjaśnia, że gdyby nigdy nie doszło do Wielkiej Schizmy Zachodniej, katolicy twierdziliby, że taka sytuacja (trzech rywalizujących pretendentów do papiestwa bez dokładnie ustalonej głowy - papieża - przez dziesięciolecia) jest niemożliwa; tak jak niektórzy twierdzą dzisiaj, że sedewakantystyczna „teza” jest niemożliwa, podczas gdy fakty dowodzą, że jest prawdziwa.
Wielka Schizma Zachodnia miała miejsce, mówi ks. O'Reilly, i nie mamy żadnej gwarancji, że gorsze rzeczy, które nie są wykluczone przez Boże obietnice, nie będą miały miejsca. Mówienie, że nie mieliśmy papieża od śmierci Piusa XII w 1958 roku, nie jest sprzeczne z niezniszczalnością Kościoła. Przeciwnie, to co jest całkowicie sprzeczne z niezniszczalnością Kościoła katolickiego, to twierdzenie, że prawdziwi papieże mogliby promulgować Sobór Watykański II, oficjalnie popierać fałszywe i pogańskie religie, promulgować protestancką nową Mszę, oraz utrzymywać, że niekatolicy do zbawienia nie potrzebują nawrócenia. Pozostawienie Kościoła bez papieża przez przeciągający się okres wielkiej apostazji jest karą zadaną przez Boga na nasze pokolenie z powodu niegodziwości świata.
Odpowiedzi na najbardziej powszechne obiekcje wobec sedewakantyzmu
Przypisy:
[1] Denzinger 51-52e; Warren H. Carroll, A History of Christendom, Vol. 1 (The Founding of Christendom), p. 494; J.N.D. Kelly, Oxford Dictionary of Popes, Oxford University Press, 2005, p. 25.
[2] Fr. Edmund James O’Reilly, The Relations of the Church to Society – Theological Essays, 1882.
[3] Fr. O’Reilly, The Relations of the Church to Society – Theological Essays, p. 287.
[4] Yves Dupont, Catholic Prophecy, Rockford, IL: Tan Books, 1973, p. 30.