^
^
Najnowsze filmy i artykuły | “Prawosławie” zdemaskowane | Dlaczego Piekło musi być wieczne? | Antychryst rozpoznany! | Co fałszywi chrześcijanie mylą w liście do Efezjan | Dlaczego tak wielu nie może uwierzyć | “Magicy” potwierdzają o istnieniu świata duchowego | Niesamowite dowody na istnienie Boga | Wiadomości |
Posoborowy Kościół „katolicki” zdemaskowany | Kroki do nawrócenia | Poza Kościołem nie ma zbawienia | Forum dyskusyjne | Różaniec święty | Ojciec Pio | Tradycyjne katolickie zagadnienia i grupy | Wspomóż ocalić dusze: darowizna |
Słownik terminów i zasad
Ten słownik terminów i zasad, miejmy nadzieję, zapewni szybką pomoc dla tych, którzy nie znają niektórych zwrotów, tematów czy zasad, które są często omawiane w tej książce. Ponieważ uznaliśmy, że jest to bardziej korzystne, słownik ten został ułożony tematycznie zamiast alfabetycznie.
Papiestwo – urząd papieża, następcy św. Piotra, który został założony przez Jezusa Chrystusa (Mt 16:18-20, J 21:15-17) na św. Piotrze jako głowie Kościoła Chrześcijańskiego. Biskupi Rzymu są następcami św. Piotra. Posiadają oni ten sam prymat w Kościele Chrześcijańskim, który św. Piotr posiadał w Kościele apostolskim.
Magisterium – nauczycielski autorytet Kościoła Katolickiego, sprawowany przez papieża, gdy ogłasza dogmat, poparty autorytetem papiestwa. Nie każde orzeczenie prawdziwego papieża jest nauczaniem Magisterium. Papież przemawia magisterialnie gdy spełnia pewne warunki (określone przez Sobór Watykański I). Ci, którzy są wierni Magisterium, są wierni temu, co wszyscy papieże w całej historii dogmatycznie nauczali lub określali jako to, co Kościół katolicki zawsze utrzymywał.
Ex Cathedra – łaciński zwrot, który dosłownie oznacza „z Kazalnicy (Ambony/Tronu) ”. Dotyczy to sytuacji, gdy papież wypowiada się nieomylnie z Tronu św. Piotra, gdy spełnił warunki nieomylnego orzeczenia. Grzechem herezji i grzechem moralnym jest odrzucenie orzeczenia ex cathedra papieża, które jest niereformowalne (niezmienialne; niemożliwe do zmiany), ponieważ stanowi ono dogmat, który Chrystus objawił Kościołowi.
Boże Objawienie/Dogmat – prawdą Jezusa Chrystusa jest nauka Bożego Objawienia. Kościół katolicki naucza, że dwoma źródłami Bożego Objawienia są Pismo Święte i Święta Tradycja; ich prawdziwa treść jest przedłożona przez Magisterium Kościoła katolickiego. Boże Objawienie zakończyło się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła. Dogmat jest niezmienialny. Kiedy papież definiuje dogmat, nie czyni on dogmat prawdziwym od tego momentu, ale uroczyście i bezbłędnie oświadcza to, co zawsze było prawdą od czasu śmierci ostatniego apostoła. W dogmaty należy wierzyć tak jak Kościół raz je określił, bez żadnego odejścia od tego znaczenia w imię „lepszego zrozumienia”.
Heretyk – osoba ochrzczona, która odrzuca dogmat Kościoła katolickiego. Heretycy są automatycznie (ipso facto) ekskomunikowani (wykluczeni) z Kościoła, bez jakiejkolwiek deklaracji, za odrzucenie autorytatywnej nauki Wiary.
Schizmatyk – osoba ochrzczona, która odmawia bycia w komunii z prawdziwym papieżem lub z prawdziwymi Katolikami. Schizmatycy prawie zawsze są również heretykami. Schizmatycy również podlegają automatycznej ekskomunice.
Apostata (odstępca) – osoba ochrzczona, która nie zaprzecza tylko jednej lub większej liczbie prawd Wiary katolickiej, ale całkowicie porzuca Wiarę chrześcijańską. Apostaci również podlegają automatycznej ekskomunice.
Antypapież – fałszywy pretendent do bycia papieżem (tj. fałszywy pretendent do bycia biskupem Rzymu). W historii Kościoła było ponad 40 antypapieży, w tym tacy, którzy panowali w Rzymie. Ta książka dowodzi, że rewolucja Soboru Watykańskiego II została wprowadzona przez ludzi, którzy są i byli antypapieżami, fałszywie udającymi prawdziwych papieży.
Sedevacante; stanowisko sedewakantystyczne - Sede z łaciny znaczy „tron” (tłumaczone również jako katedra, stolica czy urząd), a Vacante z łaciny znaczy „pusty”. Okres sedevacante to okres, w którym nie ma papieża: Tron św. Piotra jest pusty (Katedra św. Piotra jest wolna; Stolica św. Piotra jest nieobsadzona; Urząd św. Piotra jest nieobjęty). Zwykle dzieje się to po śmierci papieża lub po dymisji (rezygnacji ze swego urzędu) papieża; zdarzyło się to ponad 200 razy w historii Kościoła i trwało czasami przez lata. Doktorzy Kościoła nauczają również, że Tron św. Piotra stałby się pusty, gdyby papież stałby się jawnym heretykiem. Stanowisko sedewakantystyczne opisuje stanowisko tradycjonalnych katolików, którzy utrzymują, że Tron św. Piotra jest obecnie pusty, ponieważ można dowieść, że człowiek w Rzymie jest publicznym heretykiem, a zatem nie jest prawdziwym papieżem.
Sobór Watykański II – sobór, który miał miejsce w latach 1962-1965. Sobór Watykański II rzekomo miał być soborem powszechnym Kościoła katolickiego, ale w rzeczywistości był rewolucyjnym „zbójeckim soborem”, który nauczał nauki potępione przez Kościół katolicki. Sobór Watykański II wprowadził nową religię, a także był odpowiedzialny za niezwykle zgniłe owoce i rewolucyjne zmiany jakie były jego następstwem.
Sekta Watykan II – to wyrażenie opisuje fałszywy Kościół, który pojawił się od Soboru Watykańskiego II, który został przepowiedziany w katolickim proroctwie i w Piśmie Świętym. Ta fałszywa sekta jest przepełniona herezją, apostazją oraz najbardziej szokującymi skandalami, co ta książka udowadnia niezwykle szczegółowo. Ta książka dowodzi, że sekta Watykan II nie jest Kościołem katolickim, ale podróbką Diabła, która ma ludzi zwieść podczas Wielkiej Apostazji (Wielkiego Odstępstwa).
Novus Ordo Missae – z łaciny znaczy Nowy Porządek Mszy; odnosi się to do Nowej Mszy promulgowanej przez Pawła VI, dnia 3 kwietnia 1969 roku.
Kościół Novus Ordo – wyrażenie to w zasadzie jest równoznaczne z pojęciem „Sekta Watykan II”, które opisuje fałszywy kościół Soboru Watykańskiego II, nową Mszę i tych, którzy trzymają się jego.
Tradycjonalny Katolik – osoba, która jest po prostu katolikiem, która trzyma się Wiary katolickiej wszystkich czasów, która dostosowuje się do wszystkich dogmatów ogłoszonych przez papieży oraz podlega tradycyjnym obrzędom Kościoła. Tradycjonalny katolik nie akceptuje fałszywej religii Soboru Watykańskiego II i nowej Mszy (Novus Ordo), ponieważ są one nowinkarstwem przeciwstawiającym się katolickiemu nauczaniu.
Fałszywy Tradycjonalista – osoba, która trzyma tradycyjnej Wiary katolickiej w określony sposobów (np. w oporze wobec ekumenizmu lub fragmentom Soboru Watykańskiego II), ale ma również pewne przywiązanie do fałszywej sekty Watykan II. Przywiązanie „fałszywych tradycjonalistów” do sekty Watykan II zwykle wynika z tego, że akceptują oni „papieży” po Soborze Watykańskim II jako prawdziwych papieży, kiedy można dowieść, że ci „papieże” są antypapieżami (jak pokazano w tej książce).
Ekumenizm – odnosi się to do nauczania Soboru Watykańskiego II i „papieży” po Soborze Watykańskim II, aby poważać, jednoczyć się, modlić się oraz doceniać fałszywe religie. „Ekumenizm”, taki jaki jest praktykowany i nauczany przez sektę Watykan II, jest całkowicie potępiony przez katolickie nauczanie, papieży i całą tradycję Kościoła. Stawia on prawdziwą religię na równi z fałszywymi religiami oraz prawdziwego Boga na równi z fałszywymi bożkami. Ekumenizm sekty Watykan II jest szczegółowo obnażony w tej książce. Niektórzy mówią, że, ściśle mówiąc, Ekumenizm odnosi się do heretyckiej praktyki zjednoczenia się z protestanckimi i schizmatyckimi sektami, podczas gdy dialog międzyreligijny odnosi się do tej samej praktyki z religiami niechrześcijańskimi. Jednak te dwa terminy są dziś już w zasadzie synonimami.
KATOLICKIE KONCEPCJE DOTYCZĄCE NIEKATOLICKICH RELIGII
Niekatolickie religie są fałszywe/Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia – Kościół katolicki naucza jako dogmat, że istnieje tylko jedna prawdziwa religia i jeden prawdziwy Bóg. Kościół naucza, że wszystkie niekatolickie religie są fałszywe i należą do diabła. Jest to dogmat Wiary katolickiej, że Poza Kościołem Katolickim Nie Ma Zbawienia (extra ecclesiam nulla salus). Zostało to zdefiniowane siedmiokrotnie przez papieży przemawiających ex cathedra.
Pogaństwo/czczenie innych bogów (bożków) – Termin pogaństwa odnosi się do fałszywych politeistycznych religii, takie jak buddyzm, hinduizm, itp. Kościół katolicki naucza, że bogami czczonymi przez członków religii pogańskich (którzy czczą różnych bogów) są demony.
Islam – fałszywa religia objawiona przez fałszywego proroka Mahometa. Jej zwolennicy nazywani są muzułmanami, którzy postępują zgodnie z księgą zwaną Koran. Muzułmanie odrzucają Trójcę Najświętszą i Boskość Chrystusa. Zgodnie z nauczaniem katolickim, Islam jest obrzydliwością i diaboliczną sektą (tj. sektą diabła). Muzułmanie są niewierzącymi (niewiernymi), którzy muszą się nawrócić dla zbawienia.
Sekta Watykan II wychwala Islam i uważa go za dobrą religię.
Judaizm – religia, która odrzuca Jezusa Chrystusa jako Mesjasza i próbuje praktykować Stare Prawo dane przez pośrednictwo Mojżesza. Judaizm utrzymuje, że Mesjasz ma dopiero przyjść po raz pierwszy. Kościół katolicki naucza, że Stare Prawo zostało odwołane wraz z przyjściem Chrystusa, że jest grzechem śmiertelnym kontynuować przestrzeganie go (Sobór Florencki) i że wyznawcy religii żydowskiej nie zostaną zbawieni dopóki nie nawrócą się do Jezusa Chrystus i Wiara katolickiej.
Prawosławni/Wschodni Prawosławni – wyznawcy schizmy od Kościoła katolickiego, która miała miejsce w roku 1054. „Prawosławni” odrzucają dogmat o papiestwie, papieskiej nieomylności oraz 13 ostatnich dogmatycznych soborów Kościoła. Zezwalają oni również na rozwód i powtórne małżeństwo. W katolickim nauczaniu są oni uważani za heretyków i schizmatyków. Muszą oni nawrócić się dla jedności i zbawienia.
Jednak sekta Watykan II mówi, że „prawosławni” nie muszą nawrócić się dla zbawienia. Uczy ona, że są oni częścią prawdziwego Kościoła i na drodze do zbawienia (jak dowiedziono w tej książce).
Protestanci – wyznawcy sekt, które oddzieliły się od Kościoła katolickiego po rewolcie Marcina Lutra w 1517 roku. Protestanci są tymi, którzy odrzucają dogmat katolicki w jednym lub kilku obszarach. Ten, kto odrzuca lub buntuje się przeciwko jakiemukolwiek katolickiemu dogmatowi jest heretykiem i jest ipso facto (automatycznie) ekskomunikowany. Protestanci zwykle odrzucają dogmat katolicki w obszarach kapłaństwa, Mszy, sakramentów, papiestwa, konieczności wiary i uczynków, wstawiennictwa świętych itd.
Jednak sekta Watykan II uznaje, że protestantyzm nie jest herezją, że protestanci nie są heretykami, że ich sekty są środkami zbawienia i częścią prawdziwego Kościoła.
INNE WAŻNE KATOLICKIE POJĘCIA STOSOWANE W CAŁEJ KSIĄŻCE
Katolikom nie wolno uczestniczyć w niekatolickim kulcie – Przed Soborem Watykańskim II, wszystkie katolickie podręczniki teologii moralnej powtarzały tradycyjne nauczanie Kościoła, że grzechem śmiertelnym przeciwko prawu Bożemu jest branie udziału w niekatolickim kulcie. Po Soborze Watykańskim II, ta śmiertelnie grzeszna czynność jest oficjalnie popierana (np. zobacz rozdział Sekta Watykan II vs. Kościół katolicki w sprawie uczestnictwa w niekatolickim kulcie tej książki).
Herezja może przejawiać się przez czyn – Chociaż niektórzy ludzie ujawniają swoją herezję na drodze pisemnego oświadczenia lub ustnych deklaracji, to większość herezji i apostazji przejawia się czynem, nie słowem. Ludzie ujawniają swoją herezję i apostazję idąc do niekatolickich świątyń aby czcić, takich jak synagoga czy meczet, lub przystępując do protestantów czy schizmatyków w ich kulcie w ich kościołach.
Dlatego św. Tomasz z Akwinu nauczał, że jeśli kto złożyłby cześć przy grobie Mahometa, byłby apostatą (odstępcą). Samo takie działanie pokazałby, że nie ma on Wiary katolickiej i że akceptuje fałszywą islamską religię.
Widzimy tutaj, że herezja przeciwko dogmatowi o Niepokalanym Poczęciu może zostać wyrażona słowem, w piśmie lub "inny dostrzegalny sposób". W rzeczywistości, w swojej książce Principles of Catholic Theology, Benedykt XVI przyznał, że działania i gesty ekumeniczne, które sekta Watykan II uczyniła w kierunku wschodnich schizmatyków, wyrażają dokładnie to, że (według sekty Watykan II) schizmatycy nie muszą akceptować papieskiego prymatu:
Ta kwestia będzie bardziej omówiona w książce, ale jest to zdumiewające przyznanie się przez obecnego lidera sekty Watykan II, że działania ekumeniczne wyrażają herezję przeciwko papieskiemu prymatowi. Jest to wyraźny przykład herezji przejawiającej się czynem.
Kościół katolicki odrzuca każdego kto ma poglądy przeciwne – ci, którzy odrzucają dogmatyczne nauczanie Kościoła katolickiego są potępieni, wyklęci i odrzuceni przez Kościół.
Odrzucenie jednego dogmatu Kościoła katolickiego jest odrzuceniem całej Wiary, ponieważ Chrystus jest poręczycielem jego dogmatów
Katolicy nie utrzymują komunii z heretykami – wszyscy ci, którzy odrzucają wiarę Kościoła katolickiego, są wydaleni i niedopuszczeni do jego społeczności; prawdziwym katolikom nie wolno utrzymywać żadnej komunii z nimi.
Papież św. Leon Wielki, Kazanie 129: „Dlatego, skoro poza Kościołem Katolickim nie ma nic doskonałego, nic nieskalanego … nie jesteśmy w żaden sposób upodobnieni do tych, którzy są oddzieleni od jedności Ciała Chrystusowego; nie jesteśmy połączeni w żadnej komunii.”[26]
Duchownym, w tym biskupom i papieżom, należy stawić opór, jeśli odpadliby od Wiary; jeśli staną się publicznymi heretykami, stracą oni automatycznie swoje urzędy
Czym jest publiczne odstąpienie od wiary?
Niezniszczalność (wolność od jakiekolwiek defektu, niezmienność, trwałość, nieskazitelność, doskonałość) – odnosi się do obietnicy Chrystusa, że zawsze będzie On ze swoim Kościołem (Mt 28) i że bramy piekielne nie mogą zwyciężyć Kościoła (Mt 16). Niezniszczalność oznacza, że Kościół katolicki do końca czasu pozostanie zasadniczo tym, czym jest. Niezniszczalność Kościoła wymaga, aby przynajmniej pozostała garstka Kościoła istniała do końca świata, aby oficjalne nauki Kościoła nie zbłądziły, oraz aby prawdziwy papież nigdy autorytatywnie nie nauczał całego Kościoła błędu. Nie wyklucza to antypapieży udających (pozujących za) papieży czy fałszywej sekty, która redukuje zwolenników prawdziwego Kościoła katolickiego do pozostałej garstki w dniach ostatecznych, co jest dokładnie tym, co jest przepowiedziane, że wystąpi w dniach ostatecznych, a co wydarzyło się podczas kryzysu ariańskiego.
Przypisy końcowe:
[1] Denzinger, The Sources of Catholic Dogma, B. Herder Book. Co., Thirtieth Edition, 1957, no. 1839.
[2] Denzinger 1800.
[3] Denzinger 1818.
[4] The Papal Encyclicals, by Claudia Carlen, Raleigh: The Pierian Press, 1990,Vol. 2 (1878-1903), Vol. 2 (1878-1903), p. 393.
[5] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 125.
[6] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 230.
[7] Denzinger 714.
[8] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 381.
[9] Decrees of the Ecumenical Councils, Sheed & Ward and Georgetown University Press, 1990, Vol. 1, p. 479.
[10] Von Pastor, History of the Popes, II, 346; quoted by Warren H. Carroll, A History of Christendom, Vol. 3 (The Glory of Christendom), Front Royal, VA: Christendom Press, p. 571.
[11] Denzinger 712.
[12] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), pp. 41-42.
[13] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 57.
[14] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 242.
[15] The Papal Encyclicals, Vol. 1 (1740-1878), p. 201.
[16] The Papal Encyclicals, Vol. 3 (1903-1939), p. 317.
[17] St. Thomas Aquinas, Summa Theologica, Pt. I-II, Q. 103., A. 4
http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma_13.pdf, str. 152
[18] St. Thomas Aquinas, Summa Theologica, Pt. II, Q. 12, A. 1, Obj. 2:
http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma_15.pdf, str. 98
[19] Denzinger 1641.
[20] Benedict XVI, Principles of Catholic Theology, San Francisco: Ignatius Press, 1982, p. 198.
[21] Denzinger 246.
[22] Denzinger 705.
[23] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 394.
[24] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 393.
[25] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 393.
[26] Quoted in Sacerdotium, # 2, Instauratio Catholica, Madison Heights, WI, p. 64.
[27] The 1917 Pio-Benedictine Code of Canon Law, translated by Dr. Edward Von Peters, Ignatius Press, 2001, p. 83.
[28] The Papal Encyclicals, Vol. 2 (1878-1903), p. 401.
[29] The 1917 Pio-Benedictine Code of Canon Law, translated by Dr. Edward Von Peters, p. 695.
[30] Dom Prosper Guéranger, The Liturgical Year, Loreto Publications, 2000, Vol. 4, p. 379.
[31] Quoted by St. Robert Bellarmine, De Romano Pontifice, II, 30.
[32] St. Francis De Sales, The Catholic Controversy, Rockford, IL: Tan Books, 1989, pp. 305-306.
[33] St. Robert Bellarmine, De Romano Pontifice, II, 30.